1522 E. Hwy 82
Nocona, TX 76255
Phone 940.825.3526

Greater Nocona Area Economic Development Corporation

(Type A)

Kyle Reynolds - President

Kyle is owner of Reynolds Insurance representing the Farmers Insurance Group. He has served on the Board since 1998. His current term expires in February 2022.

Tyler Thomas - Vice President

Tyler Thomas is the Edward Jones financial consultant in Nocona. His term of service expires in February 2024.

Yesika Rodriguez - Secretary

Yesika Rodriguez works as manager at Tres Nino's Mexican Restaurant. She and her family participate in a variety of Nocona activities, especially with the Hispanic community. Her current term expires in January 2023.

Tracy O'Neal - Treasurer

Also a City Councilman, Tracy is owner of O'Neal Oil Company. He has served on the Board since 2011. His current term expires in December 2022.

Tony Dirker

Tony Dirker owns and operates Red River Pizzeria in downtown Nocona. His term expires in January 2023.

Nocona Municipal Economic Development Corporation

(Type B)

Brandi Shipman - President

Brandi Shipman owns and operates Aunt B's bakery and ice cream parlor in downtown Nocona. Her current term expires in February 2022.

James "Dan" Fenoglio - Vice President

Dan Fenolglilo is a Nocona general contractor and owner of Daddy Sam's and Gertie's Dance Hall. He has been instrumental in the redevelopment of downtown Nocona, assisting many property owners with concepts and assistance. His term expires in August 2022.

Rusty Fenoglio - Secretary

Rusty Fenoglio's term ends February 2023.

Sandra Reynolds - Treasurer

Sandra is the former owner of Times Forgotten Restaurant and is a retired educator. Her current term expires in December 2022.

Don Davis

Also a City Councilman, Don works in the oil industry. He has served on the Board since 2005. His current term expires in December 2020.

William (Billy) Henley

Billy Henley is vice president of operations for Cholla Petroleum Inc. His term of service expires in February 2023.

Renee Lewis

Renee Lewis's term ends April 2024.